Najviac mladých milovníkov prírody v chránených územiach

 

Štátna ochrana prírody SR úspešne dosiahla slovenský rekord „Najviac mladých milovníkov prírody v chránených územiach“ s počtom detí 3 276 pod dohľadom komisára Knihy slovenských rekordov.


Malí a veľkí školáci i napriek obavám z nepriaznivého počasia navštívili pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia 5. 6. 2013 viac ako 30 chránených území v územnej pôsobnosti 9 národných parkoch (TANAP, PIENAP, NP Muránska planina, NP Slovenský kras, NP Malá Fatra, NP Veľká Fatra, NP Poloniny, NAPANT, NP Slovenský raj) a 9 chránených krajinných oblastiach (CHKO Východné Karpaty, CHKO Štiavnické vrchy, CHKO Cerová vrchovina, CHKO Strážovské vrchy, CHKO Latorica, CHKO Ponitrie, CHKO Biele Karpaty, CHKO Dunajské Luhy, CHKO Poľana).

Počas trvania rekordu deti spoznávali prírodné hodnoty našich chránených území – klenotov slovenskej prírody. Poznávali rastliny, dokonca chránené orchidei, vzácne živočíchy, pralesy, rokliny tiesňavy, prielomy, botanickú záhradu, slatiny, parky, travertíny, krasové javy, lesostep, zubriu oboru a iné zaujímavosti. Chránenými územiami sa ozýval detský smiech, spokojnosť a údiv. Niekoľkomesačná príprava rekordu sa pracovníkom Štátnej ochrany prírody SR vrátila v podobe detskej radosti.

Posolstvo rekordu „prilákať deti a rodičov do prírody, z ktorej môžu čerpať silu, energiu, krásu, radosť, múdrosť a skúsenosť“ znelo zo všetkých kútov Slovenska. Organizátori dúfajú, že v deťoch vštepia potrebu prírodu spoznávať a tráviť v nej viac času, ako pri technických výdobytkoch dnešnej doby a radi privítajú a oboznámia návštevníkov chránených území s ich hodnotami.

Niektorých záujemcov o rekord odradilo počasie. Dospelí, skúste si spomenúť na radosť pri „máganí sa v mláke“, „šmýkaní“ sa v blate. Doprajme na budúce aj našim deťom túto neuveriteľnú radosť.


ĎAKUJEME VŠETKÝM DEŤOM I DOSPELÝM, KTORÍ POMOHLI VYTVORIŤ REKORD!

 

Napísali o rekorde:

Fotogaléria: Najviac mladých milovníkov prírody v chránených územiach